Nağdsız ödənişlərin həcmi 9 ayda 67% artıb
banks.az Mərkəzi Bankın məlumatına istinadən xəbər verir ki, 2021-ci ilin 9 ayı ərzində kartlar vasitəsilə həyata keçirilən nağdsız ödənişlərin həcmi 7218 mln. manat təşkil edib.
Həyata keçirilən nağdsız ödənişlərin 3988 mln. manatı elektron ticarətin payına düşür. Qalan məbləğin 2771 mln. manatı POS-terminallar, 455 mln. manatı isə ATM-lər vasitəsilə gerçəkləşdirilmişdir.
Sentyabr ayı ərzində ödəniş kartları ilə nağdsız ölkədaxili əməliyyatların həcmi ümumi əməliyyatların 27.8%-ni təşkil etmişdir.

Объем безналичных платежей за 9 месяцев вырос на 67%
Объем безналичных операций внутри страны в текущем году увеличился на 67% по сравнению с 9 месяцами прошлого года.
Как сообщает banks.az со ссылкой на Центробанк, за 9 месяцев 2021 года объем безналичных платежей по картам составил 7218 млн. манатов.
3988 млн манатов безналичных платежей приходится на электронную торговлю. Из оставшейся суммы 2771 млн манатов был реализован через POS-терминалы, а 455 млн манатов – через банкоматы.
Объем безналичных внутригосударственных операций с платежными картами за сентябрь составил 27,8% от общего объема операций.