Azərbaycanda lizinq şirkətləri faizləri azalda bilər
banks.az report-a istinadən xəbər verir ki, bu məsələ avqustun 19-da Dövlət Vergi Xidmətinin yerli lizinq şirkətlərinin təmsilçiləri ilə keçirdiyi görüşdə müzakirə olunub.
Görüşün detalları barədə açıqlama verən bazar iştirakçılarından biri - Ramal Cəfərov deyir ki, faizlərin azalması üçün bir neçə məsələnin öz həllini tapması lazımdır:
"Əslində lizinqlə bağlı çox problem var. Amma görüşdə bir neçə məsələni xüsusulə qaldırdıq. Bunlardan biri lizinq əməliyyatları üzrə əlavə dəyər vergisinin (ƏDV) əvəzləşdirilməsi hüququnun istehlakçıya verilməsi idi. Çünki burada itki olanda rəqabət aparmaq çətinləşir. Digər məsələ isə yaradılan xüsusi ehtiyatların xərclər kimi tanınması idi. Banklardan fərqli olaraq lizinq şirkətləri xüsusi ehtiyat yaradanda onlar mənfəət vergisi bəyanmaməsində xərc kimi nəzərə alınmır. Əgər bu təkliflər qəbul olunsa lizinq artıq daha rəqabətli məhsul ola bilər, rəqabətli məhsul olanda da bazara daha böyük pul vəsaiti olan oyunçular daxil ola bilər. Bu isə faizləri aşağı sala bilər. Faizlərin aşağı düşməsi rəqabətin sərtliyindən asılıdır. Amma konkret rəqəm söyləmək mümkün deyil".

В Азербайджане лизинговые компании могут снизить проценты
Как сообщает banks.az со ссылкой на report, этот вопрос обсуждался 19 августа на встрече Государственной налоговой службы с представителями местных лизинговых компаний.
Комментируя детали встречи, один из участников рынка - Рамал Джафаров отметил, что для снижения процентов необходимо решить несколько вопросов:
"На самом деле, проблем с лизингом много. Но на встрече мы особо подняли несколько вопросов. Одним из них стало предоставление потребителю права на возмещение налога на добавленную стоимость (НДС) по лизинговым операциям. Потому что здесь, когда есть потери, становится трудно конкурировать. Другой проблемой было признание созданных специальных резервов расходами. В отличие от банков, когда лизинговые компании создают специальные резервы, они не учитываются в качестве расходов при неуплате налога на прибыль. Если эти предложения будут приняты, лизинг уже может быть более конкурентоспособным продуктом, даже если это конкурентный продукт, на рынок могут выйти игроки с большими денежными средствами. А это может снизить проценты. Снижение процента зависит от жесткости конкуренции. Но конкретную цифру указать невозможно".