Azərbaycanın əksər bankları Rusiyanın pulköçürmə sistemləri ilə əməliyyatları dayandırıb
Azərbaycanda fəaliyyət göstərən əksər banklar Rusiyaya məxsus “Contact” və “Zolotaya Korona” pulköçürmə sistemləri üzərindən əməliyyatları dayandırıblar.
banks.az Report-a istinadən xəbər verir ki, hazırda banklar rublla nağd və nağdsız əməliyyatlar həyata keçirmir.
Son nəticədə Rusiyadan Azərbaycana və əks istiqamətdə pul köçürmələri digər xarici valyutalarda yerinə yetirilir.
Bundan başqa, banklarda rublla olan hesablara mədaxilə və rublla olan hesablardan məxaricə də məhdudiyyət tətbiq olunub. Rublda olan bir hesabdan digər hesaba pul köçürmələri üçün isə maksimal hədd tətbiq edilib.
Bununla belə, "Zolotaya Korona" pul köçürmələri xidmətinin direktoru İvan Sitnov “Report”a ekskluziv açıqlamasında deyib ki, transferlərdə hər hansı dəyişiklik yoxdur: "Zolotaya Korona” Azərbaycanda həmişəki kimi işləyir, biz oradakı tərəfdaşlarımızla daimi dialoqdayıq. Bütün ödənişlər müntəzəm olaraq istənilən valyuta üzrə həyata keçirilir".

Большинство действующих в Азербайджане банков приостановили операции через принадлежащие России платежные системы “Контакт” и “Золотая Корона”.
Как сообщает banks.az со ссылкой на Report, в настоящее время банки не проводят наличные и безналичные операции с рублями.
Денежные переводы из России в Азербайджан и в обратном направлении выполняются в других иностранных валютах.
Кроме того, введены ограничения на вмешательство в рублевые счета в банках и снятие средств с рублевых счетов. А для переводов с одного счета в рублях на другой введен максимальный лимит.
Тем не менее, директор службы денежных переводов “Золотая Корона” Иван Ситнов в своем заявлении сказал, что никаких изменений в трансферах нет: «“Золотая Корона” работает в Азербайджане как обычно, мы находимся в постоянном диалоге с нашими партнерами. Все платежи регулярно осуществляются в любой валюте».