Moody's Azərbaycan banklarının aktivlərinin keyfiyyətini dəstəkləyəcək amilləri açıqlayıb
Azərbaycan bankları daha güclü iqtisadi aktivlik və kifayət qədər valyuta axını təmin edən yüksək neft qiymətləri sayəsində sabit valyuta ilə dəstəklənən təkmilləşdirilmiş əməliyyat mühitindən faydalanacaq.
banks.az reporta-a istinadla xəbər verir ki, bu barədə "Moody's Investors Service" beynəlxalq reytinq agentliyinin məlumatında deyilir. Agentlik Azərbaycan bankları üçün əməliyyat mühitinin 12-18 ay ərzində yaxşılaşacağını bildirir, bunu isə Azərbaycanın suveren reytinqinin yüksəldilməsi sübut edir.
“Koronavirus pandemiyası zamanı dözümlülük nümayiş etdirən, müqayisə oluna bilən ölkələrlə müqayisədə daha kiçik tənəzzülə səbəb olan və sabit valyutanı qoruyan Azərbaycan yüksək karbohidrogen qiymətləri ilə dəstəklənən güclü iqtisadi canlanma ilə Rusiya-Ukrayna böhranını yaşayır”,- agentlik qeyd edib.
Azərbaycanın Rusiya ilə güclü ticarət əlaqələrinə baxmayaraq, münaqişə iqtisadiyyata məhdud təsir göstərib və "Moody's" bu il Azərbaycanın real ÜDM-nin 4% artacağını gözləyir.
Azərbaycan banklarının uzunmüddətli reytinqləri üzrə stabil proqnoz, “Moody's”in təsirə məruz qalan bankların maliyyə göstəricilərinin güclü qalacağına dair gözləntilərini əks etdirir.
“Azərbaycan banklarının vaxtı keçmiş kreditləri üzrə əmsalı 2019-cu ilin sonundakı 9,4%-dən 2021-ci ilin sonunda 4,7%-ə enib”, - məlumatda deyilir.
“Moody's” hazırkı yüksək neft qiymətlərinin və daha güclü iqtisadi artımın növbəti 12-18 ay ərzində bankların aktivlərinin keyfiyyətini dəstəkləyəcəyini gözləyir.
Nəticə etibarilə, reytinq agentliyi bankların vaxtı keçmiş kreditləri üzrə əmsalı məhdud aşağı yönlü risklə birliktə sabit qalacağını gözləyir.
“Neftin qiymətinin artması Azərbaycan iqtisadiyyatına ümumilikdə müsbət təsir göstərir, valyuta likvidliyinin artması isə xarici valyutada borcalanların ödəmə qabiliyyətini dəstəkləyərək manatı sabit saxlayacaq”, - agentlik qeyd edir.
Qeyd edək ki, bu gün "Moody's" dörd Azərbaycan bankının, yəni Azərbaycan Beynəlxalq Bankının (ABB), "Kapital Bank" ASC, "XALQ Bank" ASC və "Bank of Baku" ASC-nin əsas kredit reytinqlərini (BCA) və depozit reytinqlərini yüksəldib.
Bu bankların uzunmüddətli depozit reytinqləri üzrə proqnoz "müsbət"dən "sabit"ə dəyişdirilib.
Eyni zamanda, reytinq agentliyi “Bank Respublika”nın kredit reytinqini və depozit reytinqini “müsbət” proqnozla təsdiqləyib.

Азербайджанские банки выиграют от улучшения операционной среды, которая поддерживается более высокой экономической активностью и стабильной валютой благодаря высоким ценам на нефть, обеспечивающие достаточные объемы притока иностранной валюты.
Как передает banks.az со ссылкой на Report, об этом говорится в сообщении международного рейтингового агентства Moody's Investors Service. Агентство ожидает, что операционная среда для азербайджанских банков улучшится в ближайшие 12-18 месяцев, о чем свидетельствует повышение суверенного рейтинга Азербайджана.
«Продемонстрировав устойчивость во время пандемии коронавируса, что привело к меньшей рецессии, чем у сопоставимых стран, и сохранению стабильной валюты, Азербайджан переживает российско-украинский кризис с сильным экономическим восстановлением, поддерживаемым высокими ценами на углеводороды», - отмечает агентство.
Несмотря на сильные торговые связи Азербайджана с Россией, конфликт оказал ограниченное влияние на экономику, и Moody's ожидает, что реальный ВВП Азербайджана вырастет в этом году на 4%.
Стабильные перспективы долгосрочных рейтингов отражают ожидания Moody's относительно того, что финансовые показатели пострадавших банков останутся устойчивыми.
«Коэффициент просроченных кредитов азербайджанских банков улучшился до 4,7% на конец 2021 года с 9,4% на конец 2019 года», - говорится в сообщении.
Moody's ожидает, что текущие высокие цены на нефть и более высокие темпы экономического роста поддержат качество активов банков в следующие 12-18 месяцев. Следовательно, рейтинговое агентство ожидает, что коэффициент неработающих кредитов банков останется стабильным с ограниченным риском снижения.
«Более высокие цены на нефть, как правило, оказывают общее положительное влияние на экономику Азербайджана, в то время как повышение ликвидности в иностранной валюте будет поддерживать стабильность маната, поддерживая платежеспособность заемщиков, деноминированных в иностранной валюте», - отмечает агентство.
Отметим, что сегодня Moody's повысило базовые оценки кредитоспособности (BCA) и рейтинги депозитов четырех азербайджанских банков, а именно Международного банка Азербайджана (ABB), ОАО Kapital Bank, ОАО XALQ Bank, и ОАО Bank of Baku. Прогноз по долгосрочным депозитным рейтингам этих банков изменен с позитивного на стабильный. Одновременно рейтинговое агентство подтвердило кредитный рейтинг Bank Respublika и депозитный рейтинг с «позитивным» прогнозом.