Bu ilin yanvar-iyul aylarında Azərbaycanda əsas kapitala 7 301,7 milyon manat və yaxud ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 0,1% çox vəsait yönəldilib.
“Report” xəbər verir ki, bu barədə Dövlət Statistika Komitəsi məlumat yayıb.
Məlumata görə, son 1 ildə neft-qaz sektoruna investisiyalar 15,5% azalıb, qeyri neft-qaz sektoruna investisiyalar isə 12,5% artıb.
Hesabat dövründə istifadə olunmuş vəsaitin 4492,6 milyon manatı və yaxud 61,5%-i məhsul istehsalı sahələrinə, 2 355,5 milyon manatı və yaxud 32,3%-i xidmət sahələrinə, 453,6 milyon manatı və yaxud 6,2 %-i isə yaşayış evlərinin tikintisinə sərf olunub.
7 ay ərzində əsas kapitala yönəldilmiş vəsaitlərin 5427,8 milyon manatını və ya 74,3%-ni daxili vəsaitlər təşkil edib, 5 174,9 milyon manatı və yaxud 70,9%-i bilavasitə tikinti-quraşdırma işlərinin yerinə yetirilməsinə sərf edilib.
İnvestisiya qoyuluşunda müəssisə və təşkilatların vəsaitləri 54,4%, büdcə vəsaitləri 29,6%, əhalinin şəxsi vəsaitləri 7,8%, sair vəsaitlər 5 %, bank kreditləri isə 3,2% paya malik olub.

Инвестиции в экономику Азербайджана незначительно увеличились
В январе-июле текущего года в основной капитал в Азербайджане было направлено 7 301,7 млн манатов, что на 0,1% больше, чем за аналогичный период прошлого года.
Как сообщает banks.az, информацию об этом обнародовал Государственный комитет по статистике.
Согласно данным, за последний год инвестиции в нефтегазовый сектор сократились на 15,5%, а инвестиции в ненефтегазовый сектор увеличились на 12,5%.
4 492,6 млн манатов или 61,5% средств, использованных в отчетном периоде, были направлены в сферы производства продукции, 2 355,5 млн манатов или 32,3% - в сферы обслуживания, 453,6 млн манатов или 6,2% - на строительство жилых домов.
За семь месяцев 5 427,8 млн манатов или 74,3% средств, направленных в капитал, составили внутренние средства, 5 174,9 млн манатов или 70,9% были израсходованы непосредственно на строительно-монтажные работы.
Средства предприятий и организаций составили 54,4%, бюджетные средства - 29,6%, личные средства населения - 7,8%, прочие средства - 5%, кредиты банков - 3,2%.