Azərbaycan bank sektorunun maliyyə profili 2017-ci ildən bəri əhəmiyyətli dərəcədə güclənib və bu, dollarlaşmanın azalması və köhnə aktiv keyfiyyəti risklərindən kapitalizasiyaya təzyiqin azalması ilə dəstəklənib. Bu yaxşılaşma daha yaxşı kredit portfeli strukturu, daha sərt tənzimləyici nəzarət və maliyyə bazarının inkişafı ilə müşayiət olunub.
banks.az-ın məlumatına görə, bu barədə beynəlxalq reytinq agentliyi “Fitch Ratings” xəbər yayıb. Sözügedən məlumatda qeyd edilib ki, reytinq agentliyi Azərbaycan hələ də MDB+ regionunda ən aşağı kreditləşmə səviyyələrindən birinə malik olmasını vurğulayıb.
Sektorun kreditlər/ÜDM nisbəti 2024-cü ilin birinci yarısının sonuna 20% təşkil edib.
Lakin bu, banklara öz biznes həcmlərini genişləndirmək və növbəti bir neçə il ərzində daha güclü gəlir əldə etmək imkanı verir.
“Biz sektor üzrə kredit artımının 2024-cü ildə 20%-ə çatacağını, sonra isə 2025-ci ildə 15%-ə qədər yavaşlayacağını proqnozlaşdırırıq”- deyə bildirilir.

Финансовый профиль банковского сектора Азербайджана значительно укрепился с 2017 года благодаря снижению долларизации и уменьшению давления на капитализацию со стороны проблемных активов.
Как передает banks.az, об этом сказано в отчете международного рейтингового агентства Fitch Ratings по оценке банковского сектора Азербайджана.
Согласно отчету, это произошло благодаря улучшению структуры кредитного портфеля, ужесточению регулятивного надзора и развитию финансового рынка.
“Азербайджанский банковский сектор остается одним из наименее закредитованных в регионе СНГ+, соотношение кредитов к ВВП составило 20% на конец первого полугодия 2024 года. Это открывает банкам возможности для роста и увеличения доходов в ближайшие годы. Прогнозируется, что рост кредитования достигнет пика в 20% в 2024 году, после чего замедлится до 15% в 2025 году”, - сказано в отчете Fitch.