Azərbaycan Mərkəzi Bankının (AMB) İdarə Heyəti "Banklar haqqında” qanunun 34.2.12-ci maddəsinə və “Mərkəzi Bank haqqında” qanunun 22.0.17-ci maddəsinə əsasən "Aktivlərin təsnifləşdirilməsi və mümkün zərərlərin ödənilməsi üçün xüsusi ehtiyatların yaradılması Qaydası”nı təsdiq edib.
banks.az xəbər verir ki, bununla bağlı AMB-nin sədri Taleh Kazımov qərar imzalayıb.
Qərara əsasən, “Aktivlərin təsnifləşdirilməsi və mümkün zərərlərin ödənilməsi üçün xüsusi ehtiyatların yaradılması Qaydaları”nın təsdiq edilməsi barədə” ləğv edilmiş Maliyyə Bazarlarına Nəzarət Palatasının (MBNP) 16 noyabr 2018-ci il tarixli qərarı ləğv edilib.
Bundan başqa, AMB İH “Kredit riskləri, o cümlədən iri kredit riskləri ilə bağlı prudensial normativ və tələblərə dair Qayda”nı təsdiq edib. Bununla da, MBNP-nin “Bir borcalan və ya bir-biri ilə əlaqədar borcalanlar qrupu üzrə kredit risklərinin tənzimlənməsi haqqında Qaydalar”ın təsdiq edilməsi barədə” 16 noyabr 2018-ci il tarixli qərarı və 18 oktyabr 2019-cu il tarixli qərarı ilə həmin Qaydalarda təsdiq edilmiş dəyişiklik ləğv edilib.

ЦБА утвердил новое правило по банковскому сектору
Правление Центрального банка Азербайджана (ЦБА) в соответствии со статьями 34.2.12 закона "О банках” и 22.0.17 закона “О Центральном банке” утвердило "Порядок классификации активов и создание специальных резервов для покрытия возможных убытков”.
Как передает banks.az, соответствующее решение подписал председатель ЦБА Талех Кязимов.
Согласно решению, отменено постановление упраздненной Палаты по надзору за финансовыми рынками от 16 ноября 2018 года "Об утверждении ”Правил классификации активов и создания специальных резервов для покрытия возможных убытков".
Кроме того, ЦБА утвердил “Положение о пруденциальных нормативах и требованиях, связанных с кредитными рисками, в том числе крупными кредитными рисками”. Этим регулятор отменил решение от 16 ноября 2018 года “Об утверждении”Правил о регулировании кредитных рисков по заемщика или группы связанных заемщиков” и постановление от 18 октября 2019 года об изменениях в эти правила.