"İstənilən halda Azərbaycanda da kriptovalyuta ilə bağlı qanun olacaq. Çünki bu sahənin inkişafı dünya maliyyə sistemləri qarşısında əsas hədəflərdən və çağırışlardan biridir".
banks.az məlumatına görə, bunu Milli Məclisin İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin sədri Tahir Mirkişili jurnalistlərə açıqlamasında deyib.
O bildirib ki, hələlik dünyada belə bir vahid mövqe yoxdur: “Bu gün kriptovalyutanın bir çox istiqamətləri var. Kriptovalyuta, rəqəmsal valyuta, elektron valyuta kimi bir çox növləri var. Hal-hazırda bununla bağlı araşdırmalar gedir, pilot layihələr var”.
Millət vəkili bildirib ki, hamı başa düşür ki, bu gələcəyin qaçılmaz olacağı vahid və ya istifadə olunacaq elektron ödəniş vasitəsi olacaq. Ancaq bunun arxasında nə duracaq? Bu gün valyuta və pul deyəndə onun arxasında dövlət durur. Kriptovalyutanın da arxasında dövlət və ya texnologiya durmalıdır? Texnologiya duracaqsa, bu texnologiyanın arxasında kim duracaq? Əsas suallar və müzakirə olunan məsələlərdir. Son nəticədə vətəndaş əldə etdiyi valyutanın dəyərsizləşməsini görərsə, istənilən halda məsuliyyət dövlətin üzərinə düşür”.
O qeyd edib ki, bu cəhətdən baxdıqda, dövlətin atdığı və atacağı addımlar məsuliyyəti dərk edərək atacağı addımlardır.

В Азербайджане может быть подготовлен законопроект о криптовалюте
В конце-концов и в Азербайджане будет принят закон о криптовалюте. Потому что развитие этой сферы является одной из основных целей и задач перед финансовыми системами в мире.
Как сообщает banks.az, об этом заявил журналистам председатель комитета Милли Меджлиса по экономической политике, промышленности и предпринимательству Таир Миркишили.
Он отметил, что пока в мире нет единой позиции: “Существует много направлений криптовалют. Есть много вариантов, таких как криптовалюта, цифровая валюта, электронная валюта. В связи с этим ведутся исследования, есть пилотные проекты”.
Депутат сказал, что есть понимание того, что в будущем криптовалюта будет единым электронным средством расчетов: "Гарантом своих валют и денег являются государства. Если валюта, приобретенная гражданином, обесценится, то ответственность ложится на государство. Должно ли государство быть гарантом криптовалют?”.
По его словам, что с этой точки зрения шаги, которые будет предпринимать государство, должны быть осознанными и ответственными.