Salvador “Bitcoin City” şəhərinin tikintisi üçün istifadə edəcəyi dünyanın ilk bitkoin istiqrazlarını buraxacaq.
banks.az xəbər verir ki, bunu ölkə prezidenti Nayib Bukele kriptovalyutaların təşviqi ilə bağlı tədbirdə çıxışı zamanı deyib.
Bildirildiyi kimi, Salvador blokçeyn şirkəti “Blockstream” ilə 1 milyard dollarlıq bitkoin istiqrazlarının yerləşdirilməsi haqqında müqavilə bağlayıb. Onların satışından əldə edilən gəlirin yarısı bitkoinə çevriləcək, digər hissəsi isə şəhərin infrastrukturuna və vulkan enerjisi ilə işləyən mədən stansiyalarına xərclənəcək.

В Латинской Америке построят Bitcoin City
Сальвадор выпустит первые в мире биткоин-облигации, которые будет использовать для строительства города Bitcoin City.
Как сообщает banks.az, об этом заявил президент страны Наиб Букеле во время выступления на мероприятии по продвижению криптовалют.
Как сообщалось, сальвадорская блокчейн-компания заключила соглашение с Blockstream о размещении биткоин-облигаций на $1 млрд. Половина доходов от их продажи будет конвертирована в биткойны, а другая часть пойдет на инфраструктуру города и горнодобывающие станции, работающие на энергии вулканов.