BOKT sektoru üzrə mənfəətlik kəskin artıb
Bu ilin I yarısında bank olmayan kredit təşkilatları (BOKT) sektoru üzrə mənfəətlikdə artım dinamikası mövcuddur.
banks.az xəbər verir ki, bu, Mərkəzi Bankın dərc etdiyi 2024-cü ilin 1-ci yarımili üzrə Maliyyə Sabitliyi Hesabatında bildirilir.
2024-ci ilin ikinci yarısı BOKT-lər 76.6 mln. manat mənfəətlilik əldə etmişdir ki, bu da 2023-ci ilin müvafiq dövrünün mənfəətindən təqribən 191% çoxdur.
Sektorun mənfəətliliyinin artmasında kredit portfelinin böyüməsi ilə artan faiz gəlirlərindən əlavə kredit təşkilatlarının əməliyyat səmərəliyinin də artması əsas amillərdən olmuşdur. Belə ki, qeyri-faiz gəlirlərinin məcmu gəlirdə payı 14%-dən 25%-ə qalxıb. Sektorun mənfəətliliyinin artımı fonunda ROA və ROE göstəriciləri ötən ilin iyun ayı ilə müqayisədə 2 dəfə artaraq müvafiq olaraq 17.91% və 41% olub.
Sektorun kapital mövqeyi bölüşdürülməmiş mənfəətin artımı fonunda genişlənib. Yarımil ərzində BOKT-lərin kapitalı 19% (59 mln. manat) artaraq 374 mln. manat təşkil edib.
Kapitalın artımı həm kapital inyeksiyası, həm də BOKT sektorunun bölüşdürülməmiş mənfəəti hesabına olub. Belə ki, yarımil ərzində bölüşdürülməmiş mənfəət təqribən 61% (63 mln. manat) artaraq 166 mln. manat, nizamnamə kapitalı isə 3.4% (6.9 mln. manat) artaraq 211 mln. manat təşkil edib.

В I полугодии 2024 года наблюдается динамика роста прибыли по сектору небанковских кредитных организаций (НБКО).
Как сообщает banks.az, об этом говорится в отчете о финансовой стабильности за 1 полугодие 2024 года, опубликованном Центральным банком.
Во втором полугодии 2024 года прибыльность НБКО составила 76,6 млн. манатов, что примерно на 191% больше прибыли соответствующего периода 2023 года.
Основными факторами роста прибыльности сектора, помимо увеличения процентных доходов с ростом кредитного портфеля, стало повышение операционной эффективности кредитных организаций. Так, доля непроцентных доходов в совокупном доходе выросла с 14% до 25%. На фоне роста прибыльности сектора показатели ROA и ROE выросли в 2 раза по сравнению с июнем прошлого года и составили 17,91% и 41% соответственно.
Капитальные позиции сектора расширились на фоне роста нераспределенной прибыли. За полгода капитал НБКО увеличился на 19% (59 млн манатов) и составил 374 млн манатов.
Прирост капитала происходил как за счет вливания капитала, так и за счет нераспределенной прибыли сектора НБКО. Так, за полугодие нераспределенная прибыль увеличилась примерно на 61% (63 млн манатов) и составила 166 млн манатов, а уставный капитал увеличился на 3,4% (6,9 млн манатов) и составил 211 млн манатов.