Azərbaycanda fəaliyyət göstərən 26 bankdan 9-u bu ilin yanvar-sentyabr aylarında xüsusi ehtiyatlara vəsait ayırmayıb.
banks.az renkinq-ə istinadla xəbər verir ki, bunlar “Express Bank”, “Azərbaycan Sənaye Bankı”, “Bank Respublika”, “Yelo Bank”, “AFB Bank”, “Bank VTB Azərbaycan” və “Bank of Baku” ASC-lər, eləcə də Pakistan və İran Milli Banklarının Bakı filiallarıdır.
Başqa sözlə, bu banklar xüsusi ehtiyatlara ayırmalar üzrə qənaət ediblər. Bu baxımdan ən yüksək göstərici “Bank of Baku”da (11,884 milyon manat), ən aşağı göstərici isə Pakistan bankında (30 min manat) qeydə alınıb.
Qalan 17 bank isə müxtəlif məbləğlərdə ehtiyatlar yaradıb. Onlardan 4-də bu göstərici 10 milyon manatdan çoxdur. Həmin banklar “Kapital Bank” (71,816 milyon manat), “Azərbaycan Beynəlxalq Bankı” (32,72 milyon manat), “Unibank” (18,565 milyon manat) və “Muğan Bank” (13,565 milyon manat) ASC-lərdir.
Qalan 13 bankdan 11-də xüsusi ehtiyatlara ayırmaların məbləği 1-10 milyon manat arasında, 4 bankda isə 1 milyon manatdan azdır.i

Четыре банка выделили в специальные резервы более 10 млн манатов
Из 26 действующих в Азербайджане банков 9 в январе-сентябре этого года не выделили средства в специальные резервы.
Как сообщает banks.az, это ОАО Express Bank, «Азербайджанский Промышленный Банк», «Банк Республика», Yelo Bank, AFB Bank, «Банк ВТБ Азербайджан» и Bank of Baku, а также бакинские филиалы национальных банков Пакистана и Ирана.
Другими словами, эти банки сэкономили на отчислениях в специальные резервы. Самый высокий показатель в этом отношении был зафиксирован в Bank of Baku (11,884 млн манатов), а самый низкий – в банке Пакистана (30 тыс. манатов).
Остальные 17 банков создали резервы в различных суммах. В 4-х из них этот показатель превышает 10 млн манатов. Этими банками являются ОАО Kapital Bank (71,816 млн. манатов), ОАО «Международный банк Азербайджана» (32,72 млн. манатов), ОАО Unibank (18,565 млн. манатов) и ОАО Muğan Bank (13,565 млн. манатов).
Из оставшихся 13 банков в 11 сумма отчислений в специальные резервы составляет от 1 до 10 млн манатов, а в 4 банках – менее 1 млн манатов.