Dünya Bankı: "Azərbaycan xərclərin ortamüddətli proqnozlaşdırılması proqramı üzrə islahatlara başlayıb"
• 20 iyun 2022
Azərbaycan dövlət xərclərinin karbohidrogen gəlirlərindən aslılığını azaltmaq və büdcə prosesini təkmilləşdirmək üçün Dünya Bankı və İsveçrənin İqtisadi Məsələlər üzrə Dövlət Katibliyinin (SECO) dəstəyi ilə həyata keçirilən Xərclərin Ortamüddətli Proqnozlaşdırılması (MTEF) proqramı çərçivəsində islahatlara başlayıb.
banks.az xəbər verir ki, bu barədə Dünya Bankı məlumat yayıb.
Bildirilir ki, bu proqramın məqsədi dövlət xərclərinin effektivliyini və davamlılığını artırmaqla yanaşı, özəl sektorun inkişafını stimullaşdırılması üçün Azərbaycanda dövlət xərclərinin səmərəliliyini, strateji yönümlülüyünü və şəffaflığını gücləndirməkdir.
Dövlət xərclərinin təsirini artırmaq üçün ortamüddətli perspektivdə makroiqtisadi proqnozlaşdırmanı təkmilləşdirmək üçün daha güclü fiskal intizam, daha keyfiyyətli infrastruktur xidmətləri, qənayətli və sərfəli aktivlərin yaradılması və idarə edilməsi, strateji istiqaməti təkmilləşdirilməsi, sektorlar səviyyəsində dövlət xərclərinin effektivliyini və ümumi nəticəliyini artırılması, həmçinin büdcə şəffaflığının və hesabatlılığın artırılması lazımdır.
Bu proqram, paralel olaraq dövlət maliyyəsəni idarə edilməsinin (PFM) dörd istiqaməti üzrə işləməyə diqqət yetirir. Dəyişikliklərin idarə edilməsinə dair beşinci komponent maraqlı tərəflərə dəyişiklik ehtiyacını başa düşməyə kömək etmək və onları hərəkətə keçməyə həvəsləndirmək üçün islahatların “necə etməli” məsələsinə diqqət yetirir:
- Makro-fiskal təməlin birinci komponenti “böyük mənzərəni” hədəfləyir və büdcə prosesində islahatların aparılması üçün enən parametrləri təyin edir. Siyasətin koordinasiyasını, büdcə planlamasını və prioritetlərin müəyyən edilməsi üçün makroiqtisadi hədəfləri qurur. Bu, dövlət maliyyəsinin davamlılığını, makroiqtisadi sabitliyi gücləndirəcək və dövlət xərclərinə daha çox strateji diqqət yetirməyə imkan verəcək.
- İkinci komponent, dövlət-özəl tərəfdaşlığı da daxil olmaqla dövlət investisiya proqramının ölkənin ehtiyaclarına uyğunlaşdırılmasını yaxşılaşdırılmasında İqtisadiyyat Nazirliyinə dəstək olmaq məqsədi daşıyır. Xüsusilə, dövlət investisiyalarının idarə edilməsində ən yaxşı təcrübəni təşviq etməyə çalışılacaq.
- Maliyyə Nazirliyinə və sahəvi nazirliklərə, MTEF ilə bağlı mövcud qanun və sərəncamların həyata keçirilməsi imkanlarını artırılmasına fokuslanaraq büdcənin tərtibi prosesinin strateji və nəticə yönümlülüyünü təkmilləşdirmək üçün dəstək vermək məqsədi daşıyır. Buna maliyyələşdirməni nəticələrlə əlaqələndirən proseslərin mərhələli şəkildə tətbiqi daxildir.
- Şəffaflıq və hesabatlılığa dair dördüncü komponent fiskal məlumatların keyfiyyətini və vaxtlılığını artıracaq. Bundan başqa, dövlət vəsaitlərinin istifadəsində hesabatlılığın təmin edilməsində mərkəzi yer tutan ölkənin Hesablama Palatasına dəstək verəcək.
- Dəyişikliklərin idarə edilməsinə dair beşinci komponent proqram üzrə düzəliş prosesini dəstəkləyəcək. Müxtəlif qurumlar arasında daha çox koordinasiya və əməkdaşlığı tələb edən islahatların həyata keçirilməsini dəyişikliklərin idarə edilməsi strategiyası müşayiət edəcək.
Bu proses tələbə əsaslanan güclü yanaşmaya malikdir. Proqram ölkə tərəfindən idarə olunur və islahat proqramları və ya ümumilikdə hökumətin büdcəsi üçün məsləhət, texniki yardım və islahat programını maliyyələşdirən beynəlxalq maliyyə agentlikləri və donorlarla əməkdaşlıqda işləyir.

ВБ: Азербайджан приступил к реформам в рамках среднесрочного прогнозирования расходов
Азербайджан с целью снижения зависимости от неустойчивых доходов от углеводородов и усовершенствования процесса составления бюджета при поддержке Всемирного банка (ВБ) и Швейцарского государственного секретариата по экономическим вопросам (SECO) инициировал реформы в рамках программы среднесрочного прогнозирования расходов (MTEF).
Как передает banks.az со ссылкой на ВБ, целью этой программы является повышение эффективности, стратегической направленности и прозрачности государственных расходов в Азербайджане с целью повышения эффективности и устойчивости государственных расходов, а также стимулирования развития частного сектора.
ВБ подчеркнул, что усиление воздействия на государственные расходы будет осуществляться за счет более сильной налогово-бюджетной дисциплины для улучшения макроэкономического прогнозирования в среднесрочной перспективе, более высокого качества инфраструктурных услуг, создание экономичных и доступных активов и управление ими, улучшения стратегического направления, повышения эффективности и общей результативности государственных расходов на отраслевом уровне, а также повышения прозрачности и подотчетности бюджета.
Программа ориентирована на параллельную работу по четырем направлениям управления государственными финансами. Пятый сквозной компонент управления изменениями фокусируется на практических рекомендациях по проведению реформ, чтобы помочь заинтересованным сторонам понять необходимость изменений и мотивировать их к действию.
Первый компонент макрофискальной основы ориентирован на «общую картину» и устанавливает нисходящие параметры для реформирования бюджетного процесса. Он устанавливает макроэкономические цели для координации политики, планирования бюджета и определения приоритетов. Это повысит устойчивость государственных финансов, макроэкономическую стабильность и позволит более стратегически сосредоточить внимание на государственных расходах.
Второй компонент направлен на поддержку Министерства экономики в улучшении стратегического соответствия государственной инвестиционной программы, включая использование государственно-частного партнерства (ГЧП), потребностям страны. В частности, он будет стремиться продвигать передовой опыт в области управления государственными инвестициями.
Третий компонент направлен на оказание поддержки Министерству финансов и отраслевым министерствам в улучшении стратегической и результативной ориентации процесса составления бюджета путем сосредоточения внимания на наращивании потенциала для реализации существующих законов и постановлений в отношении MTEF. Это будет включать постепенное внедрение процессов, увязывающих финансирование с результатами.
Четвертый компонент прозрачности и подотчетности повысит качество и своевременность налогово-бюджетной информации. Он также будет поддерживать Счетную палату страны, которая играет центральную роль в обеспечении подотчетности при использовании государственных средств.
Пятый компонент управления изменениями будет поддерживать процесс корректировки по всей программе. Стратегия управления изменениями будет сопровождать реализацию реформ, которые потребуют усиления координации и сотрудничества между несколькими учреждениями.
"Программа возглавляется странами и работает в сотрудничестве с международными финансовыми агентствами и донорами, которые предоставляют консультации, техническую помощь и финансирование программ реформ или государственного бюджета в целом", - отмечает ВБ.