banks.az Mərkəzi Bankın Statistik bülleteinin İyun buraxılışına istinadən xəbər verir ki, kredit portfelinin strukturu belə olub: ı) biznes kreditləri – 54.6% (13 milyard 874.8 milyon manat); ıı) istehlak kreditləri – 30% (7 milyard 633.8 milyon manat) və ııı) ipoteka kreditləri – 15.4% (3 milyard 920.8 milyon manat).
Cəmi kredit portfelində (BOKT-lər və kredit ittifaqları daxil olmaqla) vaxtı keçmiş kreditlərin payı əvvəlki ilin müvafiq dövrünə nəzərən 0.6 faiz bəndi azalaraq 1.7% təşkil edib.
Bankların öhdəliklərinin strukturunda ənənəvi olaraq depozit portfeli üstünlük təşkil edir – cəmi öhdəliklərin 79.8%-i və ya 35 milyard 185 milyon manat. Depozit portfelinin 60.6%-i (21 milyard 304.8 milyon manat) hüquqi şəxslərin, 39.4%-i (13 milyard 880.3 milyon manat) fiziki şəxslərin depozitlərindən (fərdi sahibkarlıqla məşğul olan fiziki şəxslərin depozitləri istisna olmaqla) ibarətdir.

В июне 2024 года кредитный портфель банков увеличился на 1,1%, или на 271,3 млн манатов, до 25 млрд 429,5 млн манатов.
Как сообщает banks.az со ссылкой на июньский выпуск статистического бюллетеня Центрального банка, структура кредитного портфеля была следующей:
I) Бизнес-кредиты – 54,6% (13 874,8 млн. манатов); II) потребительские кредиты – 30% (7 633,8 млн. манатов) и III) ипотечные кредиты – 15.4% (3 920,8 млн. манатов).
Доля просроченных кредитов в общем кредитном портфеле (включая НБКО и кредитные союзы) снизилась на 0,6 процентных пункта по сравнению с соответствующим периодом предыдущего года и составила 1,7%.
В структуре обязательств банков традиционно преобладает депозитный портфель – 79,8% от общего объема обязательств, или 35 185 млн. манатов.
60,6% депозитного портфеля (21 304,8 млн. манатов) составляют депозиты юридических лиц, 39,4% (13 880,3 млн. манатов) – депозиты физических лиц (без учета депозитов физических лиц, занимающихся индивидуальным предпринимательством).