"Hazırda Azərbaycanın valyuta bazarında sabitlik müşahidə olunur və bu, məzənnə sabitliyini də dəstəkləyir".
banks.az xəbər verir ki, bunu Milli Məclisin bu gün keçirilən plenar iclasında Azərbaycan Mərkəzi Bankının (AMB) sədri Taleh Kazımov deyib.
O, həmçinin xatırladıb ki, AMB bu ilin sentyabr ayından yeni pul siyasəti alətlərinin tətbiqinə başlayıb, pul bazarının infrastrukturunu təkmilləşdirib: "Məqsədimiz uçot dərəcəsinin depozit faizləri vasitəsi ilə inflyasiyaya təsirini gücləndirməkdir. Bu sahədə artıq müsbət meyillər görürük. Bazarda aktivliyin artması və burada depozit faizlərinin AMB-nin faizlərinə reaksiyası özünü göstərir. Sentyabr-oktyabr aylarında banklararası bazarda 2,4 milyard manatlıq 208 əqd bağlanılıb ki, bu da tarixi maksimumdur".

В настоящее время на валютном рынке Азербайджана наблюдается стабильность, что влияет и на стабильность курса.
Как сообщает banks.az, об этом председатель Центрального банка Азербайджана Талех Кязымов заявил сегодня на пленарном заседании Милли Меджлиса.
Он также напомнил, что ЦБА с сентября этого года начал внедрять новые инструменты денежно-кредитной политики: "Наша цель - усилить влияние учетной ставки на инфляцию за счет депозитных процентов. В этой сфере мы уже видим положительные тенденции. Они проявляются в рост активности на рынке и влиянии процентных ставок ЦБА на ставки по депозитам. В сентябре-октябре на межбанковском рынке было заключено 208 сделок на 2,4 млрд манатов, что является историческим максимумом".