Azərbaycan banklarının ipoteka krediti portfelinin həcmi 2024-cü ilin ilk beş ayında 7.3 faiz artıb.
banks.az Mərkəzi Bankın statistik bülleteninə istinadən xəbər verir ki, 1 iyun 2024-ci ilin tarixinin sonuna ipoteka kreditlərinin həcmi 3 mlrd. 893.3 mln. manat təşkil edib.
Cari ilin ilk beş ayında dövlət büdcəsindən İpoteka və Kredit Zəmanəti Fonduna 43.9 mln. manata yüksəlib. Banklar tərəfindən verilən kreditlərin həcmi isə ilk 5 ayda 215.8 mln. manat ipoteka krediti verilərilib.
İKZF tərəfindən yenidən maliyyələşdirilmiş ipoteka kreditləri 134.8 mln. manat olub. 2023-cü ildə bu rəqəm 160.3 mln. manat olmuşdu.
Bununla belə, Fond ilk beş ayda BFB-də istiqraz buraxmaqla 250 mln. manatlıq vəsait cəlb edib ki, illik müqayisədə 2.5 dəfə artımdır.
İpoteka kreditlərinin orta faizi 6.34% (2023-cü ilin əvvəlindən davam edən trend), aylıq ödənişlər isə 443.4 manat təşkil edib. Orta aylıq ödənişlər ilin əvvəlində 432.9 manat idi.

Объем портфеля ипотечных кредитов азербайджанских банков за 5 месяцев 2024 года вырос на 7,3 %.
Как сообщает banks.az, согласно статистическому бюллетеню Центрального Банка, на конец 1 июня 2024 года объем ипотечных кредитов составил 3 млрд 893,3 млн манатов.
За 5 месяцев 2024 года из государственного бюджета в Фонд ипотеки и кредитных гарантий поступило 43,9 млн. манатов. Объем выданных банками кредитов за 5 месяцев составил 215,8 млн. манатов ипотечных кредитов.
Ипотечные кредиты, рефинансированные Фондом ипотеки, составили 134,8 млн манатов. В 2023 году эта цифра составила 160,3 млн манатов.
Тем не менее, за 5 месяцев фонд привлек 250 млн манатов, выпустив облигации в БФБ, что в 2.5 раза больше, чем годом ранее.
Средний процент по ипотечным кредитам составил 6,34% (тенденция, которая продолжается с начала 2023 года), а ежемесячные платежи - 443,4 маната. Среднемесячные выплаты в начале года составили 432,9 маната.