Bu ilin I rübündə Azərbaycanda istehlak və ipoteka kreditlərinə tələb yüksəlib.
banks.az xəbər verir ki, bu barədə Azərbaycan Mərkəzi Bankının (AMB) keçirdiyi kreditləşmə fəaliyyətinə dair sorğunun nəticələrində bildirilir.
Tələbin artımının əsas drayverləri daşınmaz əmlak bazarı ilə bağlı gözləntilər, faiz dərəcələri, habelə, rəqəmsallaşma olub. I rübdə əhalinin borclanmasının banklar tərəfindən qiymətləndirilməsinə əsasən əhalinin borclanma səviyyəsində artım müşahidə edilib. Belə ki, sorğuya əsasən 42% bank əhalinin borclanmasında dəyişiklik olmadığını qeyd etsə də, 54% bank əhalinin borclanma səviyyəsinin orta dərəcədə artdığını, 4% bank isə orta dərəcədə azalma olduğunu bildirib.

В первом квартале этого года в Азербайджане вырос спрос на потребительские и ипотечные кредиты.
Как сообщает banks.az, об этом говорится в результатах проведенного Центральным банком Азербайджана (ЦБА) опроса о деятельности по кредитованию.
Основными драйверами роста спроса стали ожидания рынка недвижимости, процентные ставки, а также цифровизация. В I квартале наблюдался рост уровня заимствований населения. Так, согласно опросу, 42% банков отметили отсутствие изменений в заимствованиях населения, 54% банков отметили умеренный рост уровня заимствований населения, а 4% банков отметили умеренное снижение.