50 manatlıq pul nişanı ən mükəmməl banknot nominasiyası üzrə müsabiqədə finala çıxıb
Azərbaycan Mərkəzi Bankının (AMB) ötən ilin əvvəlindən yenilənərək tədavülə buraxdığı 50 manatlıq pul nişanı bu ilin ən mükəmməl banknotu kimi finalçılar sırasına seçilib.
banks.az-ın məlumatına görə, ABŞ-ın tanınmış “Beynəlxalq Pul Nişanları Assosiasiyası” (IACA-ABŞ) “2022-ci ilin Ən Mükəmməl Yeni Pul Nişanı” nominasiyası üzrə beynəlxalq müsabiqə keçirib və bu müsabiqəyə bir sıra ölkələrin, o cümlədən Avropa, İngiltərə, Avstraliya, Meksika, İndoneziya, Azərbaycan, Qazaxıstan, Sinqapur, Filippin və digər ölkələrin mərkəzi banklarının ötən il tədavülə buraxdığı pul nişanlarını cəlb edib.
Bundan əvvəl yeni 50 manatlıq pul nişanını ötən ilin noyabr ayında Beynəlxalq Holoqram İstehsalçıları Assosiasiyası (IHMA) Böyük Britaniyada təşkil edilmiş beynəlxalq konfransda “ən təhlükəsiz mühafizə sisteminə malik banknot” nominasiyası üzrə qalib seçib.

Азербайджанская банкнота стала лучшей, выйдя в число финалистов
Банкнота номиналом в 50 манатов, выпущенная Центробанком Азербайджана в оборот с начала 2021 года, включена в число финалистов международного конкурса.
Как сообщает banks.az, на конкурсе "Самый совершенный новый денежный знак 2022 года" были представлены банкноты различных стран, в том числе Великобритании, Австралии, Мексики, Индонезии, Казахстана, Сингапура, Филиппин и т.д. Банкноты были выпущены в оборот Центробанками этих стран в 2021 году.
В ноябре 2021 года новая банкнота номиналом 50 манатов стала победителем в номинации "Банкнота с самой надежной системой защиты" на международной конференции, организованной Международной ассоциацией производителей голограмм (IHMA) в Великобритании.