banks.az-ın məlumatına görə, ötən əsrin sonunda müstəqillik əldə edən Azərbaycanda milli pul vahidinin yaradılmasının əsası o vaxtkı prezident Əbülfəz Elçibəyin 15 iyul 1992-ci il tarixli “Milli valyutanın dövriyyəyə buraxılması haqqında” fərmanı ilə qoyulub.
1992-ci il avqustun 15-də 1, 10 və 250 manatlıq əskinaslar, noyabrında 5, 10, 20 və 50 qəpiklik sikkələr, dekabrında 5 manatlıq əskinaslar, 1993-cü ilin martında isə 50, 100, 500 və 1 000 manatlıq əskinaslar dövriyyəyə buraxılıb. Azərbaycanın ilk pulları Fransa Mərkəzi Bankında hazırlanıb.1992-ci ilin avqustundan 1994-cü ilin yanvarına qədər Azərbaycan ərazisində 1 manat 10 rubla bərabər olub, yəni hər iki valyutadan istifadə edilib. Prezident Heydər Əliyevin 11 dekabr 1993-cü il tarixli “Milli valyutanın respublika ərazisində yeganə ödəniş vasitəsi elan olunması haqqında” fərmanından sonra Azərbaycan rubl zonasından çıxıb. Bununla da Milli Bank müstəqil pul və məzənnə siyasəti həyata keçirməyə başlayıb.
Bununla belə, o vaxtı çətin iqtisadi şərait çərçivəsində milli valyutanın məzənnəsini sabit saxlamaq mümkün deyildi. Manat digər xarici valyutalara nisbətdə sürətlə ucuzlaşırdı. Əgər 1994-cü ilin əvvəlində Azərbaycanda 1 ABŞ dolları 118 manata bərabər idisə, bir il sonra bu nisbət 4 182 manata qalxıb. Bu isə dövriyyəyə daha böyük nominallı əskinasların buraxılması hesabına baş verirdi. Belə ki, Milli Bank tərəfindən ölkədə nağd pul dövriyyəsinin nizamlanması, nağd pula olan tələbatın optimallaşdırılması məqsədilə 1994-cü ildə Almaniyanın “Giesecke & Devrient” şirkətinin dəstəyi ilə 10 000 manatlıq, 1996-cı ildə isə İngiltərənin “De La Rue” şirkətinin dəstəyi ilə 50 000 manatlıq əskinaslar çap edilərək dövriyyəyə buraxılıb. Sonuncu həm də 2001-ci ildə 1 000 manatlıq əskinasın yeni dizaynda hazırlanmasını həyata keçirib.
Ümumilikdə, Milli Bank tərəfindən ölkə iqtisadiyyatının nağd pula olan tələbatının ödənilməsi məqsədilə 1992-2005-ci illər ərzində təxminən 5,239 trln. manatlıq 692,5 mln. ədəd əskinas istehsal olunaraq dövriyyəyə buraxılıb. Köhnə nominallı pul nişanları 2006-cı ilin sonuna qədər tədavüldə olub və denominasiya çərçivəsində dövriyyədən çıxarılıb.
2005-ci il fevralın 7-də Prezident İlham Əliyev "Pul nişanlarının nominal dəyərinin və qiymətlər miqyasının dəyişdirilməsi (denominasiyası) haqqında” fərman imzalayıb. Fərmana uyğun olaraq, 2006-cı il yanvarın 1-dən etibarən Azərbaycan ərazisində yeni manatdan istifadə edilməsinə başlanıb. Bu zaman 1 yeni manat 5 000 köhnə manata bərabər tutulub və bir il hər iki pul qüvvədə olub. 2007-ci il yanvarın 1-dən isə tamamilə yeni manata keçilib. Dövriyyəyə buraxılan yeni manat 1, 5, 10, 20, 50, 100 ekvivalentində olan əskinaslardan və 1, 3, 5, 10, 20, 50 qəpik metal pul nişanlarından ibarətdir. Yeni manatın dizaynı ilə bağı müsabiqənin qalibi Avstriyanın “OeBS” şirkətinin dizayneri, avronun müəllifi Robert Kalina olub. Yeni nəsil pul nişanları isə İsveçrə Milli Bankının texniki dəstəyi ilə hazırlanıb.
Uzun illər Cənubi Qafqazın ən güclü və sabit valyutası olan Azərbaycan manatı 2015-ci il fevralın 21-də, 20 illik fasilədən sonra ilk kəskin məzənnə dəyişikliyinə məruz qalıb. Azərbaycan Mərkəzi Bankı milli valyutanın 34% ucuzlaşdırılmasına qərar verib. Buna səbəb isə 1990-cı illərin sonundan manata dəyər qazandıran neftin dünya bazarında kəskin ucuzlaşması olub. Son nəticədə dolların rəsmi məzənnəsi 0,78 AZN/USD-dən 1,05 AZN/USD-yə qədər artırılıb.
Bununla belə, neftin getdikcə ucuzlaşması və ölkəyə daxil olan dollar kültəsinin azalması fonunda yeni məzənnənin uzun müddət saxlamaq mümkün olmayıb. 2015-ci il dekabrın 21-də Mərkəzi Bank vəziyyətdən çıxış yolu kimi manatı "üzən məzənnə" rejiminə keçirib. Bundan sonra ölkədə rəsmi məzənnə 1,55 AZN/USD-yə bərabər olub. Amma yeni vəziyyətdə manatın məzənnəsini ona tələbatın hansı səviyyədə olması müəyyən etdiyindən dolların və digər xarici valyutaların milli valyutaya nəzərən qiyməti mütəmadi olaraq dəyişib.
Məsələn, 2017-ci il fevralın 1-2-də 1 dollar 1,92 manata bərabər olub ki, bu da "üzən məzənnə" rejiminə keçilməsindən bəri ən yüksək həddir. 2016-cı il mayın 25-26-da isə dolların qiyməti minimum həddə - 1,49 AZN/USD-yə düşüb. Bu günə olan rəsmi məzənnə isə 1,700AZN/USD-yə bərabərdir və bu göstərici 2018-ci il martın 7-dən bəri dəyişməyib.

Со дня введения в обращение азербайджанского маната прошло 30 лет
Как напоминает banks.az, после обретения Азербайджаном независимости в конце прошлого века указом тогдашнего президента Абульфаза Эльчибея "О выпуске в обращение национальной валюты" от 15 июля 1992 года была заложена основа создания азербайджанского маната.
В августе 1992 года введены в обращение купюры номиналом 1, 10 и 250 манатов, в ноябре – монеты номиналом 5, 10, 20 и 50 гяпиков, в декабре - купюры номиналом 5 манатов, а в марте 1993 года - купюры в 50, 100, 500 и 1 000 манатов. Первые деньги Азербайджана были напечатаны Центробанком Франции. С августа 1992 года по январь 1994 года на территории страны были в обращении как манаты, так и рубли, 1 манат был эквивалентен 10 рублям. Указом президента Гейдара Алиева от 11 декабря 1993 года "Об объявлении национальной валюты единственным платежным средством на территории республики" Азербайджан вышел из рублевой зоны. Таким образом, Национальный банк приступил к осуществлению независимой денежной и курсовой политики.
Тем не менее, в тяжелых экономических условиях того времени было невозможно поддерживать стабильный курс национальной валюты. Манат стремительно дешевел по отношению к другим иностранным валютам. Если в начале 1994 года 1 доллар стоил 118 манатов, то уже через год это соотношение выросло до 4 182 манатов. Это происходило за счет введения в обращение купюр более крупного номинала. Так, в 1994 году была выпущена в обращение купюра номиналом 10 000 манатов, в 1996 году - 50 000 манатов.
7 февраля 2005 года президент Ильхам Алиев подписал указ о деноминации национальной валюты. В соответствии с указом, с 1 января 2006 года на территории Азербайджана началось использование новых манатов. Деноминация была проведена в масштабе 1:5000, в течение года параллельно обращались старые и новые деньги. С 1 января 2007 года Азербайджан полностью перешел на новый манат. В обращение были введены купюры номиналом 1, 5, 10, 20, 50, 100 манатов и металлические денежные знаки номиналом 1, 3, 5, 10, 20, 50 гяпиков.
Дизайн нового маната выполнил дизайнер австрийской компании OeBS, автор евро Роберт Калина. Денежные знаки нового поколения напечатаны при технической поддержке Национального банка Швейцарии. Долгие годы азербайджанский манат оставался самой сильной и стабильной валютой Южного Кавказа, однако спустя 20 лет - 21 февраля 2015 года подвергся резкому изменению курса. В этот день Центробанк Азербайджана объявил о девальвации национальной валюты на 34%. Причиной стало резкое снижение цен на нефть на мировом рынке. В конечном итоге официальный курс доллара повысился с 0,78 до 1,05 AZN/USD. Удерживать курс долгое время не представлялось возможным на фоне продолжающегося падения цен на нефть и снижения поступающей в страну долларовой массы.
21 декабря 2015 года ЦБА в качестве выхода из ситуации принял решение о переходе на режим плавающего курса. Официальный курс вырос до 1,55 AZN/USD. В новой ситуации курс доллара и других иностранных валют по отношению к манату определяется в зависимости от спроса на национальною валюту. К примеру, наиболее высокий курс после перехода на режим плавающего курса был зафиксирован 1-2 февраля 2017 года, когда 1 доллар торговался по 1,92 маната. 25-26 мая 2016 года стоимость доллара упала до минимального значения - 1,49 AZN/USD.
На сегодняшний день официальный курс равен 1,7000 AZN/USD и это курс остается неизменным с 7 марта 2018 года.