Dünya Bankından Azərbaycanla bağlı tövsiyə
Dünya Bankı Dövlət Xərcləri və Maliyyə Hesabatlılığı (PEFA) üzrə Azərbaycanda 2021-2026-cı illərdə diqqət ayrılacaq sahələri açıqlayıb.
banks.az Apa-ya istinadən xəbər verir ki, PEFA üzrə makro və fiskal proqnozlaşdırma, fiskal strategiya, büdcə təsnifatı sahələrinə diqqət yetiriləcək. Digər iki istiqamət isə dövlət xidmətinin göstərilməsi üçün nəticələrlə bağlı məlumatlar və dövlət xidmətlərinin göstərilməsində orta müddətli perspektivlərlə bağlıdır.
Bildirilib ki, dövlət maliyyəsinin idarəedilməsi ilə bağlı islahatların məqsədi dövlət gəlirləri, xərcləri, aktivləri və öhdəliklərinin daha şəffaf, effektiv və səmərəli idarə olunmasına nail olmaqdır.

Рекомендации Всемирного банка по Азербайджану
Всемирный банк обнародовал области государственных расходов и финансовой отчетности (PEFA), на которых будет сосредоточено внимание в Азербайджане в 2021-2026 годах.
Как сообщает banks.az со ссылкой на Apa, что в рамках PEFA будет уделено внимание макро- и фискальному прогнозированию, фискальной стратегии, бюджетной классификации. Два других направления связаны с данными о результатах предоставления государственной услуги и среднесрочными перспективами предоставления государственной услуги.
Было отмечено, что целью реформ, связанных с управлением государственными финансами, является достижение более прозрачного, эффективного и действенного управления государственными доходами, расходами, активами и обязательствами.