İstehlak kredit portfeli ən çox böyüyən banklar
banks.az bankların istehlak kreditlərinin dinamikası üzrə hazırladığı renkinqə istinadən xəbər verir ki, ən yüksək artım faiz ifadəsi ilə "ZiraatBank Azərbaycan"-da 83,5%, olmaqla qeydə alınıb.
Məbləğ ifadəsi ilə bankın istehlak kredit portfeli 2,3 milyon manat həcmində artıb.
"ZiraatBank Azərbaycan"-dan sonra artıma görə ikinci yerdə 62,7% və ya 12,1 milyon manat göstərici ilə "Premium Bank" gəlir.
İstehlak kredit portfelini 28,4% və ya 21,2 milyon manat artıran "Bank VTB Azərbaycan" üçüncüdür.
"Azərbaycan Beynəlxalq Bankı"-nın istehlak kredit portfeli ötən ilin sonu ilə müqayisədə 27,9% və ya 381,6 milyon manat dəyərində böyüyüb.
"Yelo Bankı"ın istehlak kredit portfelində təxminən 24,9% və ya 51,8 milyon manat artım baş verib.
Siyahıda 6-cı yerdə 23,9% (54,7 milyon manat) artımla "Azər Türk Bank" yer alıb.
Hesabat rübündə ümumilikdə 17 bankın istehlak kredit portfelində ötən ilin sonu ilə müqayisədə böyümə, 5 bankın kredit portfelində azalma baş verib.

Стали известны названия банков, потребительский кредитный портфель которых в Азербайджане вырос больше всего.
Как сообщает banks.az со ссылкой на подготовленный банками рейтинг по динамике потребительских кредитов, самый высокий рост был зафиксирован в ZiraatBank Azerbaycan -83,5%, в процентном выражении.
В суммарном выражении потребительский кредитный портфель банка увеличился на 2,3 миллиона манатов.
На втором месте по росту после ZiraatBank Azerbaycan находится Premium Bank с показателем 62,7% или 12,1 млн манатов.
На третьем месте Bank VTB Azərbaycan, увеличивший портфель потребительских кредитов на 28,4% или на 21,2 млн манатов.
Потребительский кредитный портфель "Международного банка Азербайджана" по сравнению с концом прошлого года вырос на 27,9% или на 381,6 млн манатов.
Потребительский кредитный портфель Yelo Bank вырос примерно на 24,9% или на 51,8 млн манатов.
6-е место в списке занял Azer Turk Bank с ростом на 23,9% (54,7 млн манатов).
Всего в отчетном квартале в потребительском кредитном портфеле 17 банков наблюдался рост по сравнению с концом прошлого года, в кредитном портфеле 5 банков – снижение.